Ochrona wód

Społeczna Straż Rybacka w Okręgu została powołana Uchwałami Rady Powiatów. Tak też zatwierdzono również regulamin. Działa ona w oparciu o właściwe Ustawy i rozporządzenia.

Organizatorem Społecznej Straży Rybackiej na terenie Okręgu jest Polski Związek Wędkarski – na wniosek którego powołano Komendantów w następujących powiatach:

powiat Białystok Komendant Franciszek Pilcicki
powiat Bielsk Podlaski Komendant Franciszek Pilcicki
powiat Siemiatycze Komendant Jerzy Czekanowski
powiat Sokółka Komendant Mariusz Kirpsza
powiat Suwałki Komendant Stanisław Żukowski

powiat Augustów

Komendant Andrzej Gorlewski

powiat Hajnówka

Komendant Andrzej Zasim

Ogółem Społeczna Straż Rybacka w 7 powiatach t.j. (białostocki, bielski, siemiatycki, sokólski, augustowski, suwalski i hajnowski) liczy 129 członków. Zadaniem SSRyb. jest współdziałanie z Państwową Strażą Rybacką w zakresie kontroli przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. W naszym Okręgu nawiązano współpracę z Policją, Strażą Graniczną i Strażą Narwiańskiego Parku Narodowego. Na wodach Okręgu PZW w Białymstoku ciągle występuje problem kłusownictwa. Problem nielegalnego połowu sprzętem rybackim występuje głównie wiosną oraz późną jesienią. Ma to związek z migracjami ryb, wiosną – płoć, jaź, szczupak, okoń, zimą – miętus. Używane są głównie drygawice, wontony, żaki, sznury i samołówki. Latem zdarzają się przypadki kłusownictwa z użyciem brodni, kłomli i wontonów.